7 ratings
Grinding - cutting blade
22,23 mm
| Category: | Brúsenie |
|---|---|
| Weight: | 0.27 kg |
| Machine: | uhlová brúska |
| Material: | granit, betón |
| Práca: | na sucho |
| Priemer: | 115 mm |
| Profesia: | kamenár, sochár |
| Uchytenie: | 22,23 mm |
| Zrnitosť: | #30 |
Tool for dry machining of both natural and manmade. A popular sculptors.
6 mm high side work surface, particularly suitable for sculptural work, grinding internal corners and hard to reach places.
Grit: # 30 - the rough treatment of the material, leaving swirl marks (grooves, scratches)
Parameters:
115 mm - diameter
6 mm - the thickness of the diamond
10 mm - tooth height
Handle: 22.23 mm hole - the traditional angle grinders
Speed: max 13 600 rev / min
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
