3 ratings
Diamond Bullnose Grinding Wheel V20
22,23 mm
| Category: | CNC a frézovanie |
|---|---|
| Weight: | 0.41 kg |
| Machine: | uhlová brúska, uhlová brúska s reguláciou |
| Material: | marble, ceramic, technický kameň |
| Práca: | na mokro, na sucho |
| Priemer: | 100 mm |
| Profesia: | kamenár, obkladač |
| Uchytenie: | 22,23 mm |
| Zrnitosť: | #30 |
Forming grinding wheel with vacuum-applied diamond.
The segment is suitable for processing mainly ceramics and marble, technical stone and cladding materials.
Less suitable for processing granite and concrete (lower service life in these materials)
Model V20: Bullnose with a diameter of 20 mm
Diameter: 100 mm
Center hole: 22,23
Grit: #30
Maximum speed: 11000 rpm
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
